taraftar atkı tarihi

Futbol Taraftarları Neden Atkı Takar? Bir yorum yaz

Futbol Taraftarları Neden Atkı Takar?

Hayatınızda en az bir kez profesyonel bir futbol maçına gitmişseniz, boyunlarında atkılar olan bir çok taraftar görürsünüz. Futbolseverler neden atkı takar? Cevap, futbolun köklerinde yatıyor.

Bir takım ayrıldığında, taraftarlar sahaya kendi taraflarını karşılarken eşarplarını kaldırırlar. Pek çok taraftar onları birlikte giyip tuttuğunda, çok güzel güzel bir manzara oluşur.

Kulüp için destek ve dostluk göstergesidir ve ayrıca soğuk aylarda sizi sıcak tutmak için mükemmeldir. En azından futbol hatta hokey gibi buz sporları için çok mantıklı olsa da, taraftar atkıları diğer büyük sporlarda gerçekten kullanışlıdır. Futbolda taraftar atkıları ikonik bir taraftar ekipmanıdır ve sıklıkla profesyonel oyuncu açılışları ve kupa kutlamaları için reklam parçaları haline gelmiştir.

Daha önce Peaky Blinders’ın bir bölümünü izlediyseniz, futbolun ilk yıllarında birçok insanın ne tür kıyafetler giydiğini tahmin edebilirsiniz: siyah montlar, kravatlar, cep saatleri ve şapkalar. İngiltere’deki işçi sınıfı kıyafetleri, en azından erkekler için, şu anda oldukça resmi olduğunu düşündüğümüz şeylerdi.

1900’lerin başında takımınızın formasını satın almak pek bir şey değildi çünkü futbol kulüpleri gerçekten ticari işletmeler değildi, daha çok işçi sınıfının spordan zevk almasının ve mavi yakalı yaşamı unutmasının bir yoluydu. Forma satışı ve siyah önlüklü kıyafetler olmadan, aynı anda sıcak kalırken kulübünüze destek göstermenin bir yolu olmalıydı. Böylece takım atkı doğdu ve hızlı bir şekilde takım renklerinde örülüp dikildiler.

Klasik taraftar atkıları, kulübün iki ana renginin şeritleriyle dikildi ve sonunda kulübün armasını ve kulübün tarihiyle ilgili diğer şeyleri eklemek için gelişti.

 

Özellikle Birleşik Krallıkta , Celtic ve Liverpool gibi bazı kulüpler için taraftarların vazgeçilmezi olduve sonra tüm Dünyaya yayıldı, Günümüzde  futbol maçlarında taraftar atkıları  kulüp geleneklerinin çok önemli bir parçasıdır.

Taraftar atkıları uzun süre futbol desteğinin değişmez bir parçası olacaktır ve taraftarların taraftarı olduğu bir futbol kulübüyle gurur duyduklarını göstermek için hala benzersiz bir yol olduğunu görmek güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir