ultras atkı

Taraftar Grupları ve Taraftar Atkıları Bir yorum yaz

Taraftar Grupları ve Taraftar Atkıları

Futbol bir yaşam tarzıdır, oyuncu karakterleri, girişimci gruplar ve dünyanın dört bir yanındaki kulüplere gönül vermiş milyonlarca taraftarlar.

Bir taraftar grubunun parçası olmak, o kalabalığın içerisinde hiç tanımadığınız insanlarla aynı duygu yoğunluğunu yaşamak ve tuttuğunuz futbol takımınız için kalbinizin atması, heyecanı ,hüznü ve sevinci birlikte yaşamak.

Bu taraftarlar, sevdikleri takımın maçlarını izleyebilecek, buluşabilecek, tartışabilecek ve seyahat edebilecek ağları oluşturuyorlar.

Futbolun izlemenin yanı sıra hiç gitmedikleri yerleri görmek birlikte hareket edip eğlenmek ,her zaman gönül verdikleri takımın yanında olmak taraftarların en çok zevk aldığı şeylerdir,

Taraftar grupları ilk olarak Brezilya’da yaklaşık 80 yıl önce futbol sahalarında varlığını duyurdular. Daha sonra İspanya ve Tüm Avrupa’ya yayıldı

Ultra Taraftar Grupları;

İlk Avrupa ultra grupları 1951’de tanındı ve kısa bir süre zarfında takım ruhunu daha üst bir seviyeye taşımayı amaçlayan imzalı pankartlar, koreografiler ve havai fişek gösterileri ile aktif destek yaptılar takımlarına .Ultrasın yükselişi, özellikle İtalya’da gelişen şiddet olayları nedeniyle huzursuzluk yaratmaya başladı..

Daha sonraları, Futbolun ultra hareketi, 1980’lerde, 1990’larda ve 2000’lerde İtalya’ya en yakın ülkelerle başlayarak ,Avrupa’ya yayılmaya devam etti.

Ultrasın yaratılması futbol kültürünü ülkeden ülkeye farklı şekillerde etkiledi. Belçika, Hollanda ve Almanya çok etkilenen ülkeler oldular çünkü bu ülkelerin futbol kültürleri İngiliz futbol yapısını benimsemişti.

Şimdi itiraf etmeliyiz ki, Taraftar grupları aslında muhteşem bir geçmişe sahipler. Hepimizin bildiği gibi, aşırılık bazen çok fazla olabiliyor ve bununla birlikte de kaos ortaya çıkıyor.

Bu holiganlık eylemleri, dedikleri gibi, yıllar boyunca bir dizi kavga, ayaklanma ve yakıp yıkmak ile sonuçlandı. Ancak, ülkelerin aldıkları önlemler günümüzde futbol holiganlığını bitirmiştir, yada minimal seviyeye çekmiştir

Bugün taraftar grupları maçlarda müzikleriyle , tutkuları, taraftar atkı şovları ile statları doldurmaya devam ediyor..Bu taraftar grupları, belli bir takımın politik duruşu, konumu ve sevgisine dayanan bir çekirdek grup oluşturmuşlardır. Bir takım için birden fazla taraftar grubunun bulunması nadir değildir. Hatta taraftar grupları futbol stadyumundaki koltuk bölümlerine göre yerlerini, kendilerine özgü isimleri almışlardır.

Şuna eminiz yüzyılın oyunu futbolda ,Taraftar Grupları Büyümeye Devam edecekler, bu grupların kendilerine özgü logo ve sloganları vardır, işte tam bu noktada atkılarımızla onlara renk verdik, duygularını yansıtmalarına yardımcı olduk ve olmaya da devam ediyoruz.Türkiye’nin belli başlı tüm taraftar gruplarıyla birlikte çalışıyoruz.Size özgü taraftar atkınız için bizimle irtibata geçin, coşku ve heyecan bulaşıcıdır! Modeller için sosyal medya hesaplarımıza ve bize yazabilirsiniz.

Yada siz fikirlerinizi bize mail atın biz sizin için size özel atkınızı tasarlayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir